Esimest korda on alati valus, nad ütlevad. Ma ei olnud küll valudes, aga siiski sõnatu ja totaalselt jõuetu kui ma esimest korda elus
Uffizi muuseumist väljusin. See oli vahetult peale renessanskunsti eksamit, EKA II kursusel ja kujutage seega ette mu ovatsioone kui ühtäkki ilmusid Giotto, Botticcelli, Piero di Cosimo, Vasari, Piero Della Francesca, Carravaggio jt.(eeldatavasti) ORIGINAALtööd, mainides ainult kõige kuulsamaid hitt-kunstnike. Tegelikult käis ilmselt juba peale keskkaja saale (mis on ekspositsiooni esimene osa!) pea juba ringi, aga ometi oli vaja kõik saalid põhjalikult läbi vaadata, sest piletisse oli investeeritud tubli summa ja ma ei osanud arvata, et võiksin siia muuseumisse lähiajal veel sattuda.
Täna olin ma palju paremini ette valmistunud. Mul oli taskus tasuta pilet (!!!) ja südames rahu, et kõike ei peagi jõudma. Otsustasin lihtsalt vaadata, lasta töödel ennast kõnetada, otsimata ilmtingimata kinnitust raamatutest loetud kunstnike tunnuseid käekirja, pintslilöökide või hele-tumeda kasutamise kohta. Ma võtsin aega, vaatasin võibolla vaid kümnendiku töödest, lasin pilgul lihtsalt voolata ja märkasin detaile, millest raamatutes alati ei kirjutata.
Mingi aeg tagasi võlusid mind väga keskaegsed maalid; nende lihtsus ja ühemõttelisus paelus mind. Täna aga häiris mind äkki see võlts keskkond - need altarimaalid on loodud kindlatesse kirikutesse ja lisaks "kunstiväärtusele" (millest tänapäevases institutsionaliseerunud maailmas on saanud "muuseumi väärtus") on neil olnud palju olulisem ülesanne. See ei kehti ilmselt nt. Cindy Shermany töödele, aga keskaegse altarimaali võlu ja aura lõhuvad isegi Uffizi-suguse muuseumi valgete seintega saalid. Tore on muidugi käia muuseumis ja näha KÕIKE KORRAGA - nagu lappaks kunstiajaloo raamatut, ainult et reprode asemel on PÄRIS maalid.
Kunstiajaloolaste panus ühiskonnale ongi vist see, et "tänu" neile (meile? :)) on kunstist saanud mingi eraldiseisev asi, midagi, mida saab näidata muuseumis ja selle eest raha küsida. Kunstist on saanud mingi abstrakne, elukauge nähtus, mis võib küll pakkuda teatavat esteetilist elamust, aga millel nagu poleks päris maailmaga midagi pistmist.
Naljakas, et seda Kunsti me sõidame kasvõi teise maailma otsa vaatama. Kõik maailma rahvusest turistid seisavad hetkes Michelangelo
tondo ees ja noogutavad, njaa, sel mehel oli tõesti annet. Ri ütles ausalt, et peale eilset googledamist tundusid Caravaggio tööd Wikipedias palju ilusamad kui siin, Uffizis. Ma ei saanud talle midagi ette heita, ilmselt oli tal õigus.
Protorenessanss saalides võlus mind aga hoopis üks giidiga lastegrupp. Professionaalsest kritinismist kuulasin tükk aega nende vestlust ja sain kinnitust, et tõesti,
Kadriolru lossi lastetundide vastu ei saa isegi maailma parima muuseumid. Elagu lossidaamid!
***
Täna oli väga ilus päev. Lihtne. Ja väga soe viimase aja vihmaste päevadega võrreldes! Tundus lausa, et peale lõunast paninot Santo Spirito kiriku trepil, olid põsesarnad päikesest roosad. Jalutasime peale Uffizit veel veidi vanalinna tänavatel, tuuritasime veidi ratastega, kodudeel käisime kohalikust poest läbi ja ostsime punast veini ja punaseid õunu. Kodus soojendasime eilseid keedukartuleid. Järgmisena on plaanis vaadata üks osa seeriast "In Treatment", mida me oleme viimastel õhtutel ikka vaadanud. See elu, millest ma siin unistasin tundub parem veel kui mu unistustes.